Filip Ude danas lovi svoju drugu europsku medalju

Osijek: Prvi dan finala Osijek Word Cupa, konj s hvataljkama
1/2
26.04.2024.
u 08:00

Uz Filipa Udea finale po spravama na europskom prvenstvu u Riminiju izborio je još samo Tin Srbić koji će nastupiti u subotu na preči

Nevjerojatne brojke ostvaruje Filip Ude, hrvatski gimnastički reprezentativac. Za nekoliko tjedana napunit će 38 godina i još uvijek pripada vrhu svjetske i europske gimnastike. Dokaz tomu je plasman u današnje finale vježbe na konju s hvataljkama na Europskom prvenstvu u Riminiju. Filipu je ovo već 19. nastup na EP-u i vjerojatno je rekorder. U tih 19 nastupa skupio je deset finala, devet na konju s hvataljkama i jedno na parteru. Imao je i dva finala u višeboju. Čakovčanin je profesorski odradio vježbu u kvalifikacijama i dobio sjajnih 14,766, što mu je jedna od najviših ocjena posljednjih godina.

– Izdržao sam pritisak, bilo je teško, borim se s upola mlađim dečkima. Sa skoro 38 na leđima sam dobio tako visoku ocjenu. Ponosan sam na sebe i sretan, nadam se da će u finalu sve ispasti onako kako treba.

Pokušat će danas osvojiti svoju tek drugu europsku medalju. Prvu je osvojio 2008. godine kada je u Lausanneu bio drugi u finalu vježbe na konju s hvataljkama. Ta godina ostat će mu duboku urezana u sjećanje jer je na olimpijskim igrama u Pekingu osvojio srebro. Bila je to prva, povijesna gimnastička medalja za Hrvatsku.

Filip je počeo trenirati sportsku gimnastiku sa šest godina, i to sasvim slučajno. Njegov prvi trener Marijo Vukoja išao je po školama i tražio djecu za gimnastiku. Filip se prijavio i tu je počeo njegov gimnastički put. Kako u njegovu rodnom Međimurju nije bilo dvorane za trening, trenirao je u Bratislavi, ponekad po 120 dana u komadu. S 13 godina počeo ga je trenirati Igor Križimski, koji ga trenira i danas.

FOTO Pogledajte doček Ivice Kostelića nakon osvajanja Velikog globusa. Stotine ljudi su tog dana slavile